ولادت امام علی و روز پدر مبارک
روز مرد و ولادت حضرت علی (ع)

روز مرد و ولادت حضرت علی (ع)

در ایران روز مرد، همزمان با ولادت حضرت علی (ع) در 13 رجب است و این دو مناسبت به صورت همزمان جشن گرفته می شود. به علت قمری بودن تاریخ تولد حضرت علی، روز پدر نیز با تاریخ قمری در ایران برگزار می گردد.

ولادت حضرت علی (ع)

حضرت علی در روز 13 رجب 30 عام الفیل (33 سال قبل از هجرت پیامبر) در مکه چشم به جهان گشودند. ایشان پسر عموی و جانشین پیامبر گرامی اسلام، حضرت محمد (ص) و اولین امام شیعیان و همسر حضرت فاطمه (س) می باشند. پدر گرامی این حضرت، ابوطالب فرزند عبدالمطلب و مادر ایشان فاطمه دختر اسد فرزند هاشم ابن عبد مناف هستند.

حضرت علی (ع) در دامان پیابر اسلام پرورش یافتند و نمونه کاملی از انسانیت و اسوه و الگویی کامل برای مردان مسلمان است. ایشان در داخل کعبه متولد شدند و قبل و بعد از ایشان هیچ کس چنین امتیازی کسب نکرده است. زندگی پربرکت مولود کعبه سرشار از علم و تقوا، حماسه و جوانمردی، ایثار و احساس مسئولیت، مظلومیت و اقتدار بود و فضیلت های بی شمار او را در نمی توان توصیف کرد.

امام علی (ع) پدری مهربان برای یتیمان بود و شبانه برای آنان طعام می برد. دلیل نامگذاری روز پدر همزمان با ولادت ایشان و این عید مهم نیز همین است.

جایگاه امام علی (ع) نزد پیامبر (ص)

امام علی در دامن پیامبر رشد و تربیت یافت و همیشه مانند پیامبر دارای رفتار و کرداری مهربان داشتند. ایشان چنان رفتار مناسب  و پسندیده ای بودند که لایق همسری حضرت فاطمه شدند. ایشان همسری خوب و پدری عالی برای تربیت فرزندانشان بودند.مردان شیعه همیشه ایشان را الگوی خود در رفتار و کردار قرار می دهند و می توان کفت پدر جامعه شیعه هستند.از القاب ایشان می توان به القاب زیر اشاره کرد:

 1. ابوالیَتامی والمساکین: پدر یتیمان و بینوایان
 2. اسدالله: شیر خدا
 3. اسدالله الغالب الکرار: شیر خدا (نماد شجاعت و دلاوری)
 4. اَخُ الرّسول: برادر پیامبر
 5. اَذان
 6. اُذُن الله الواعیه: گوش شنوای خدا
 7. ازْهَدُ الزّاهِدین: بی‌رغبت‌ترین زاهدان به دنیا
 8. اسمُ اللّه‌ِ الرَضیّ‌: نام پسندیده خدا
 9. اصَلُ القَدیُم: گوهر دیرینه
 10. امیرالبَرَرة: امیر نیکان
 11. امیر الجُیُوش: فرمانده لشگرها
 12. امیرالمؤمنین: فرمانده و رهبر مسلمانان
 13. امیرالنَّحْلِ: امیر مؤمنان و شیعیان (نحل به‌معنای زنبور عسل است و شیعیان به زنبور تشبیه شده‌اند.)
 14. امام: پیشوا و رهبر

در دنیا روز مرد در روزهای متفاوتی برگزار می شود به عنوان مثال، روز جهانی مرد در دنیا 19 نوامبر روز جهانی مرد (International Men’s Day) است. هدف از برگزاری این روز تمرکز بر سلام، بهبود روابط و نشان دادن نقش مهم مرد در جامعه است.

در این روز معمولا با هدایای کوچک و بزرک می توانیم از پدران خود قدردانی کرده و یادآور می شویم چقدر برای ما مهم هستند. هدایای مختلفی مانند سشوار و ترازو و حتی لوازم مورد نیاز منزل آنها هم از این دسته می توانند باشند.