کریسمس
کریسمس

کریسمس

کریسمس یک مناسبت مذهبی برای پیروان مسیحیت است، که هر سال در روز میلاد حضرت عیسی (ع) جشن گرفته می شود. در این روز مردم به یکدیگر هدیه می دهند و مراسمی در کلیسا برگزار می کنند. در منزل درخت کریسمس تزیین می کنند و در کنار خانواده و دوستان شام می خورند و جشن می گیرند. کیک کریسمس، کارت تبریک سال نو، جوراب‌های مخصوص و درخت کاج تزئین شده و بابانوئل و هدیه‌هایش، پای ثابت جشن‌های سال نو مسیحی در گوشه و کنار جهان است.

این جشن در تاریخ 25 دسامبر بیش از دو هزار سال است که برگزار می شود. کریسمس در ایران در روز 4 یا 5 دی ماه اتفاق می افتد.

کریسمس علاوه بر یک مناسبت مذهبی به یک مناسبت فرهنگی و تجاری نیز تبدیل شده است. که همه ی مردم با هر دینی این روز را جشن می گیرند.

کریسمس

روز کریسمس در ایران

بر اساس تقویم مذهبی ارامنه ایران، سالروز تولد حضرت عیسی مسیح 6 ژانویه است و همان روز جشن برپا می کنند. البته همزمان با برگزاری کریسمس در اغلب کشور ها (25 دسامبر) در کلیسای وانک اصفهان حال و هوای کریسمسی بر پا است.

کلیسای وانک

بابانوئل

پیرمردی چاق و مهربان با لباس قرمز رنگ و ریش سفید و بلند، در میان برگزارکنندگان جشن ظاهر می شود. این شخصیت به اسامی بابانوئل (Papa noel)، سانتا کلوز (Santa claus) و سنت نیکولا (Saint Nicola) شناخته شده است.

بابانوئل در سده ی چهارم میلادی، یکی از اسقف های آسیا (ترکیه) بوده است که به خاطر رفتار مهربانانه اش با کودکان مشهور است. در نقاشی‌های قرون وسطی و عصر رنسانس به شکل مردی بلند بالا با چهره‌ای جدی و نجیبانه نشان داده شده‌ است و تا حدود قرن شانزدهم، جشن مخصوص او در روز ششم دسامبر در سراسر اروپا برگزار می‌شد. بعد از مدتی تنها پروتستان های هلند این جشن را برگزار کردند. مهاجران هلندی که به آمریکای شمالی کوچ کردند، این رسم را با خود به آن کشور بردند و در آنجا بود که نام او به سانتا کلوز (به انگلیسی: Santa Claus) تغییر یافت.

سنت نیکلاس در سال 280 پس از میلاد مسیح به دنیا آمد و تمام ثروتی که به ارث برده بود به نیازمندان، افراد فقیر و بیمار کمک کرد. به همین دلیل به محافظ کودکان شهرت یافت.

بابانوئل

درخت کریسمس

چیدن درخت کریسمس، از زمانهای بسیار قدیم رایج بوده است. زمانی که مردم درخت و گیاهان را پرستش می کردند. کلیسای ارمنی نیز پس از تقدس گیاه آنرا جزئی از طبیعت در تقویم کلیسایی قرار داد و به تقدیس آن پرداخت.

تزیین درخت کاج در شب میلاد حضرت مسیح و تزئین آن برای شادی کودکان، نخستین بار توسط مارتین لوتر آلمانی انجام شد. در سال 1840 میلادی مراسم آراستن درخت به انگلستان و سپس به آمریکا وسایر کشورها راه یافت.

کودکان و بزرگسالان به یک اندازه به تزئین درخت کریسمس علاقه دارند و آنرا با انواع گوی های رنگی تزئین می کنند. مهم ترین آنها ستاره ای درخشان بر نوک و ستیغ درخت است که نشانه ولادت و راهنمائی برای یافتن محل ولادت حضرت مسیح را تداعی می کند. ازدیگر ویژگی های درخت کاج، بابانوئلی است که با کیسه هدایا بردوش زیر درخت ایستاده است.

قرار دادن جوراب کنار شومینه یا زیر درخت کریسمس برای دریافت هدایا بسیار رایج است.