انتظار شما از آبمیوه گیری خوب چیست

ستگاهی خریداری کنید که دهانه ورودی میوه آن بزرگ باشد زیرا آبمیوه گیری‌هایی که دهانه کوچکی دارند، شما را با مشکل مواجه می‌کنند. همچنین بسیار اهمیت دارد که قبل از خرید حتماً در مورد خصوصیات دستگاه آبمیوه گیری از فروشنده سؤال کرده یا از افرادی که از این نوع آبمیوه گیری استفاده کرده‌اند، جویا شوید. زیا امکان دارد انتخاب شما دارای ویژگی‌هایی باشد که برای شما مفید نباشد.

صدای دستگاه را حتماً بررسی کنید. توجه کنید که دستگاه‌های آبمیوه گیری معمولاً سروصدای زیادی ایجاد می‌کنند ولی برخی از مدل‌های آبمیوه گیری علاوه بر سروصدای زیادتری که ایجاد می‌کنند حرکت هم می‌کنند که این نشانه ایراد دستگاه است.

نکتهٔ دیگر توجه به قدرت دستگاه است. توصیه می‌شود قدرت دستگاه را قبل از خرید به‌دقت مورد بررسی دقیق قرار دهید. معمولاً قدرت دستگاه‌ها حداقل از ۶۰۰ وات شروع می‌شود و مدل‌های قوی‌تر تا ۱۵۰۰ وات قدرت دارند.

بعد از “قدرت ”، بایستی سرعت یا سرعت‌های دستگاه را نیز مدنظر قرار داد تا دستگاهی را خریداری کنید که با سرعت بیشتری کار کند.

در مورد جنس تیغه دستگاه پرس‌وجو کنید. برخی از دستگاه‌ها تیغه‌هایی از جنس فولاد و برخی از جنس پلاستیک و برخی از جنس تیتانیوم دارند. تیغه‌های فولادی و تیتانیومی بهترین و بادوام‌ترین نوع تیغه  هستند.

در هنگام خرید لوازم‌خانگی از جمله آبمیوه گیری حتماً به ضمانت دستگاه دقت کنید و به‌هیچ‌عنوان دستگاه بدون گارانتی نخرید و در ضمن به تاریخ شروع و پایان گارانتی نیز دقت بفرمائید.

دستگاه آب‌میوه‌گیری را حتماً بر بروی سطح صاف و تراز شده قرار دهید، در غیر این صورت ممکن است که در هنگام کار کردن، آب‌میوه‌گیری حرکت کند و نتیجه کار را بر روی زمین بریزد یا شما را مجبور کند تا دائماً حواستان به ظرفی که در حال پر شدن از آبمیوه است، باشد.

اگر آب‌میوه‌گیری هنگام کار کردن تکان می‌خورد یا لاستیک‌های خنثی‌کننده لرزش در اصطلاح “دمپرها ” در قسمت پایه‌ها خراب شده و یا اینکه محفظه آن بیش‌ازاندازه ظرفیت پر است، ایراد دومی به‌سادگی برطرف می‌شود، اما برای ایراد اولی باید دستگاه آبمیوه گیری خود را به نزد تعمیرکار ببرید.

هر بار پس از استفاده از دستگاه آبمیوه گیری، صافی (توری) و شیر کوچکی که محل خروج آبمیوه است را به‌خوبی با استفاده از فرچه‌های کوچک مخصوص تمیز کرده و شستشو دهید. این قسمت از دستگاه علاوه بر حساس بودن از نظر بهداشتی، از نظر پوسیدگی نیز حساس هستند.

قبل از روشن کردن دستگاه توجه داشته باشید که تمام قطعات به‌درستی سر جای خود قرار گرفته باشند و گیره‌ها و اتصالات کاملاً بسته شده باشند و درب محفظه نیز محکم باشد.

برای گرفتن آب‌میوه‌های گوشتی، آن‌ها را تا حد امکان ریز خرد کنید تا بدون نیاز به گوشت‌کوب و اعمال فشار، از مجراهای ویژه به پائین بروند. از دستگاه آبمیوه گیری نباید برای گرفتن آب‌میوه‌های نرم مانند موز، هلو، زردآلو یا حتی گوجه‌فرنگی استفاده شود، زیرا تفاله‌های این‌گونه میوه‌های به‌صورت پوره درمی‌آید و می‌تواند جلوی منافذ صافی را بگیرد.

برای نظافت کلی آبمیوه گیری نیز از آب سرد استفاده کنید. چون میوه‌ها چرب نیستند، پس دلیلی برای استفاده از مواد شوینده یا پاک‌کننده وجود ندارد و قطعات کثیف شده به‌راحتی با آب نیز پاکیزه خواهند شد.

همیشه سعی کنید به ازای دو لیوان متوسط (حدوداً نیم لیتر) آبمیوه‌های گوشتی، فیلتر دستگاه آبمیوه گیری خود را تمیز کنید. برای این منظور بعد از خارج کردن تفاله‌ها از محفظه، فیلتر را زیر آب سرد بگیرید تا تفاله‌ها کاملاً جدا شود.

و نکتهٔ آخر برای جلوگیری از تغییر رنگ محفظه داخل آب‌میوه‌گیری که عموماً از جنس پلاستیک است می‌توانید هرچند وقت یک‌بار آن را با محلول آب و وایتکس کم، بشورید تا کاملاً سفید شود.

نکات مهم در استفاده بهینه ازآبمیوه گیری :

 

در محفظه ی بالا بیش از اندازه میوه نریزید و مراقب باشید

تا بیش از حد تفاله در آن جمع نشود، چون به موتور فشار می‌آورد و آن را می‌سوزاند.

در آب‌میوه‌گیری‌هایی که صافی فلزی دارند، اگر فشار تفاله‌ها یا

مقدار میوه ی ریخته شده زیاد باشد، صافی از حالت تعادل خارج

می‌شود و در نتیجه وقتی دستگاه را روشن می‌کنیم،

آب‌میوه‌گیری به حرکت در می‌آید، برای جلوگیری از حرکت دستگاه

باید تفاله‌ها را تخلیه کرد و یا از مقدار میوه‌ها کم کرد.

اگر میوه هسته دارد، ابتدا هسته‌‌ها را از میوه خارج کنید؛ در غیر

این صورت هسته‌ها مانع چرخش موتور یا تیغه‌های دستگاه میشوند.

قسمت‌های متحرک بالای آب‌میوه‌گیری مثل درپوش و تیغه را پیش از روشن
شدن دستگاه کاملا محکم نمایید .
پیش از خاموش کردن و ایستادن کامل موتور، هرگز در پوش آن را باز نکنید

دستگاه را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
و اما علت حرکت و لرزش زیاد دستگاه آب‌میوه‌گیری

 

اگر در حین استفاده از آب‌میوه‌گیری، دستگاه حرکت و تکان داشته

باشد، بدین معناست که

صافی تعادل ندارد و یا محفظه آن پر شده است.

 

علت داغ شدن دستگاه آب‌میوه‌گیری چیست؟

 

اگر آب‌میوه‌گیری شما پس از روشن کردن خیلی سریع داغ شد، این یک

 

هشدار است که می‌تواند دو علت داشته باشد، محور موتور در پوش‌ها

 

لقی دارد و یا اینکه موتور نیم سوز شده است. در این صورت حتماً از یک

 

تعمیر کار کمک بخواهید.