یلدا
یلدا

تاریخچه یلدا

یکی از جشن های قدیمی ایرانیان شب یلدا یا چله است که از تاریخ قدیم ایران به یادگار مانده. این شب از تمام شب های سال بلندتر است و اجداد ما هرسال این شب بلند را جشن میگیرند.

قدمت شب یلدا دقیقا مشخص نیست. برخی باستان شناسان تاریخ شب یلدا را هفت هزار سال پیش می دانند. ظروف سفالی پیش از تاریخ، این ظروف سفالی دارای نقش های حیوانی ماه های ایرانی است. البته این نقش ها در کتیبه های باستانی کمیاب اند.

یلدا به معنای ولادت و تولد است، منظور از تولد، ولادت خورشید است. جشن هایی که در این شب برگزار می شود یک سنت باستانی است.

مراسم و آداب یلدا

آیین شب یلدا خوردن آجیل، هندوانه، انار و شیرینی و میوه های متفاوت است. که همه آنها نمادی از جمله برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی می باشد. یکی از رسم های این شب گرفتن فال از کتاب حافظ است.

یکی دیگر از دلایل برگزاری این جشن، شب زادروز ایزدمهر یا میترا است. مهر به معنای خورشید است و تاریخ پرستش آن در میان ایرانی ها و آریایی ها به پیش از دین زرتشت بازمی گردد که پس از ظهور زرتشت این پیامبر او را اهورامزدا تعریف کرد. یکی از ایزدان اهورایی مهر بود که هم اکنون بخشی از اوستا به نامش نام گذاری شده است.

در این شب زیبا و به یاد ماندی اقوام و بستگان گرد هم می آیند و انواع میوه ها و خوراکی ها سرو می شود. بخش جدا نشدنی از این شب بلند قصه گویی بزرگان خانواده برای اعضای خانواده و گرفتن فال با دیوان حافظ می باشد.

در زمان های دور یکی از نشانه های فرا رسیدن فصل سرما جمع شدن خانواده و اقوام دور کرسی بود. کرسی مدل های مختلفی دارد، برای درست کردن کرسی می توان از چراغ نفتی، لامپ، ذغال و یا المنت استفاده کرد.

از یک میز چوبی تشکیل شده است که روی میز یک لحاف می اندازند و وسیله گرمایشی زیر میز قرار میگیرد.

کرسی را بجز بلندترین شب سال ینی شب یلدا در عید نوروز هم استفاده می کنند.

یلدا

متن و تبریک یلدا

امشب آخرین دقیقه آذرماه را ورق می زنیم و شمع های روشن زرد پاییز را فوت می کنیم. شب آغاز زمستان است، چراغ خانه ها هنوز بیدارند و خانه نشینان گرد آتش گرم دوستی، نشسته اند و خاطرات دیروز را پلک می زنند. آن طرف هندوانه ای که ضربات چاقو خون سرخش را جاری کرده و این طرف مادر بزرگ که تسبیح فیروزه ای رنگش را بارها مرور می کند. همه گرد هم آمده اند تا از روزهای خوب خدا سخن بگویند و به بهانه یلدا این طولانی ترین شب سال، فارغ از پیچ و خم های زندگی همدیگر را به شنیدن خاطرات خوب خویش میهمان کنند.

‍ آخر پاییز نزدیک می‌شود
و همه دم می‌زنند از شمردن جوجه‌ها
اما تو بشمار تعداد دل‌هایی را که بدست آورده‌ای
و تعداد لبخندهایی که بر لب نشاندی

یلدا، مجالى است براى تکرار هر آنچه روزگارى، سرمشق خوبى هایمان بوده اند
و امروز بر روى طاقچه عادت هایمان غبار مى گیرند.

بلندترین شب سال هم خورشید را ملاقات خواهد کرد
و این یعنی بوسه گرم خداوند بر صورت زندگی
وقتی همه چیز یخ می زند
یلدا مبارک

شب یلدا و وصف بی مثالش
خداوندا مخواه ، هرگز زوالش
شب یلدا فراتر از همه شب
نبینم هیچ کس افتاده در تب
شب یلدا زحزن و غم مبراست
 یلدا مبارک